Hemel Hempstead Table Tennis League champions Sceptre retain their Crown

Table tennis
Table tennis

Champions Sceptre retain their Crown

With the Hemel Hempstead Table Tennis League season drawing to a close, Crown & Sceptre I retained the championship despite losing 6-4 to arch rivals Adeyfield I, for whom Mike Boardman hit a maximum.

Adeyfield needed to win their two remaining games 10-0, but only succeeded in a 7-3 victory over Flamstead I, with Angela Smith keeping her 100 per cent average.

Smith also won her three games against Crown I but lost the match 6-4. Adeyfield beat their A team 9-1, but eventually lost the league by three points.

Third placed Crown A finished the season with a flourish as they secured three victories; 9-1 against Adeyfield A, 6-4 versus Flamstead I and finally 9-1 against club-mates Crown B.

Row beat Northchurch I 9-1 with Paul Jolly and Vamshi gaining maximums. Martin Johnson hit a hat-trick for Adeyfield A in a 5-5 draw with Flamstead I.

In Division Two, McAlpines I and Flamstead A continue to fight for second place.

Despite the efforts of John Stock, Flamstead could only manage a 5-5 draw with McAlpines, while Flamstead had a narrow 6-4 victory over KLCC I for whom Richard Ballard gained a maximum.

McAlpine also beat KLCC 7-3 with Alex Hamilton and Trevor Leverno gaining maximums.

Shahab Shirazi led the way to a 6-4 win against Highfield I, while Geoff Walker and Leigh Hurkett ensured Crown & Sceptre C won 7-3 against Flamstead.

Division Three champions St Michaels A wrapped up their season with a 8-2 victory over Adeyfield C, and second-placed McAlpine A beat Crown & Sceptre D 10-0.

Adeyfield C beat KLCC A 6-4, thanks to a treble by Bob Saupan, but then lost 4-6 to Flamstead C with Tony Bourke gaining a maximum for the winners.

St Georges completed their season with an 8-2 victory over KLCC A thanks to the efforts of Jackie Channell and John Figg.

In a finale to the season, both the Wren Cup and Wren Plate finals were played.

Adeyfield I went some way to making up for just missing out on the title by narrowly beating Division Two champions St Michaels by just 19 points in a match that finally finished at midnight.

In the Plate, Northchurch A had a less demanding night and beat fellow Division Three opponents St Georges by 49 points in a match that finished at a more conventional time.